Artikels

EKONOMIE - Geskiedenis

EKONOMIE - Geskiedenis



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Belize


Toerisme is die nommer een buitelandse valuta -verdiener in hierdie klein ekonomie, gevolg deur die uitvoer van suiker, piesangs, sitrus, mariene produkte en ru -olie.
Die uitbreidende monetêre en fiskale beleid van die regering, wat in September 1998 begin is, het gelei tot 'n gemiddelde BBP-groei van byna 4% in 1999-2007, maar die groei van GPD was gemiddeld slegs 2,1% van 2007-2016, met 'n groei van 2,5% vir 2017. Belize se afhanklikheid van energie -invoer maak dit vatbaar vir skommelinge in die energieprys.
Alhoewel Belize die derde hoogste inkomste per capita in Sentraal -Amerika het, is die gemiddelde inkomste -syfer 'n groot inkomsteverskil tussen ryk en arm, en 'n belangrike regeringsdoelwit bly die vermindering van armoede en ongelykheid met die hulp van internasionale skenkers. Hoë werkloosheid, 'n groeiende handelstekort en swaar buitelandse skuldlas is steeds groot kommer. Belize ondervind voortgesette druk van stygende staatskuld en 'n groeiende handelswanbalans.

1990200020102016
GNI, Atlas -metode (huidige US $) (miljarde)0.410.781.261.64
BNI per capita, Atlas -metode (huidige US $)2,2103,1503,9104,480
BNI, PPP (huidige internasionale $) (miljarde)0.611.282.22.95
BNI per capita, PPP (huidige internasionale $)3,2605,1606,8508,030
BBP (huidige US $) (miljarde)0.410.831.41.82
BBP -groei (jaarliks ​​%)10.6133.3-0.5
Inflasie, BBP -deflator (jaarlikse %)2.80.51.12.8
Landbou, bosbou en vissery, toegevoegde waarde (% van die BBP)17151111
Nywerheid (konstruksie ingesluit), toegevoegde waarde (% van die BBP)19191914
Uitvoer van goedere en dienste (% van die BBP)62535850
Invoer van goedere en dienste (% van die BBP)60745761
Bruto kapitaalvorming (% van die BBP)26321322
Inkomste, toelaes uitgesluit (% van die BBP)25.420.427.326.6
Netto uitleen (+) / netto lenings (-) (% van BBP)-0.6-5.7-0.8-3.6
State en markte
Tyd benodig om 'n besigheid te begin (dae)....4343
Binnelandse krediet verskaf deur die finansiële sektor (% van die BBP)26.743.569.670.2
Belastinginkomste (% van die BBP)21.417.823.623.4
Militêre uitgawes (% van die BBP)1.20.91.11.2
Mobiele mobiele intekeninge (per 100 mense)06.860.461.9
Individue wat die internet gebruik (% van die bevolking)0628.244.6
Uitvoer van hoë tegnologie (% van vervaardigde uitvoer)..05..
Statistiese kapasiteitsgradering (algehele gemiddelde)....6162
Globale skakels
Handelsware (% van BBP)83898577
Netto ruilhandelvoorwaardes -indeks (2000 = 100)..10095110
Buitelandse skuldaandele, totaal (DOD, huidige US $) (miljoene)1436301,3031,344
Totale skulddiens (% van die uitvoer van goedere, dienste en primêre inkomste)7.217.915.210.1
Netto migrasie (duisende)-9687
Persoonlike betalings ontvang (huidige US $) (miljoene)18257897
Direkte buitelandse belegging, netto invloei (BoP, huidige US $) (miljoene)17309633
Netto amptelike ontwikkelingshulp ontvang (huidige US $) (miljoene)30.316.32535


Kyk die video: COVID-19 Ekonomie Video 2: Wat sê die evangelie oor menswaardigheid en ekonomiese ongelykheid? (Augustus 2022).